Akce Tip Efekt lupa
 

Cvrček domácí

 
Výskyt: jižní Evropa, Asie a severní Afrika
   
Délka těla: 16-20 mm
Vývoj: 4 - 6 týdnů

 

Dostupnost Zvolte variantu Na dotaz Na dotaz Na dotaz Na dotaz Na dotaz Na dotaz Na dotaz Na dotaz
Varianta
169 Kč 29 Kč 129 Kč 249 Kč 169 Kč 329 Kč 99 Kč 29 Kč od 29 Kč
146,96 Kč 25,22 Kč 112,17 Kč 216,52 Kč 146,96 Kč 286,09 Kč 86,09 Kč 25,22 Kč od 25,22 Kč bez DPH
   
Kategorie Cvrčci
 

Jedná se o středně velký, široce rozšířený druh. Setkáme se s ním téměř po celém světě, protože je často nevítaným hostem ve vytápěných budovách a sklepech. V noci ho uslyšíme, neboť o sobě dává vědět hlasitým cvrkáním, které vniká od samců, kteří o sebe třou křídly ve vzpřímené poloze, na kterých mají silné žilkování. Samičky cvrkat neslyšíme, neboť jejich křídla jsou hladká. Dorůstá délky 16–20 mm. Má štíhlé, běložluté tělo s hnědou kresbou na hlavě a hrudi, dvěma dlouhými štěty na zadečku a dlouhými tykadly. Samice má na rozdíl od samce na zadečku navíc kladélko.

Pro život preferuje místa s teplotou nad 28 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Nejraději přebývá v místnosti s potravinami. Cvrček je plachý živočich, který bývá většinou dobře ukryt na nějakém nedostupném místě. Jde o typického všežravce, který dokáže pozřít téměř vše stravitelné.

Chováme je v dostatečném prostoru (např. ve starém akváriu nebo boxu z umělé hmoty vyplněných vlnitým papírem nebo plochými kousky kůry), nejlépe při teplotě 27-30°C a naprostém suchu. Víko musí mít otvor pro ventilaci. Nejlépe překrytý jemným pletivem, aby hmyz neutekl. Dno vysypeme buď pískem, nebo se vystele papírovými ubrousky. Dovnitř nádrže vložíme kartonová plata od vajíček ve svislé poloze, tak vytvoříme dostatek úkrytů pro cvrčky. Vodu podáváme v mělké misce. V hluboké by se cvrčci zbytečně utopili, proto se do nich vkládá kousek molitanu, vata nebo přírodní buničina. Dále je také možné použít jako zdroj tekutin ovoce, nebo zeleninu (nakrájené na plátky). Krmíme ho směsí šrotů, sušeným mlékem, ovesnými vločkami a zelenými rostlinami.